Grupna psihoterapija za studente

Grupna psihoterapija za studente

U toku su prijave za malu grupu za lični rast i razvoj namenjenu populaciji studenata. Grupu vode Natalija Vidaković, psiholog i sertifikovani geštalt psihoterapeut i Marija Marinković, psiholog i  sertifikovani savetnik transakcione analize. 

Informacije o grupi

Grupa će imati najviše 10 članova, potrebno je minimum 5 osoba da bi se grupa formirala.

Grupa će se sastajati jednom u dve nedelje u trajanju od 3h, a tačni dani i vreme biće dogovoreni sa članovima grupe.

Grupa će se sastajati na adresi Bulevar Arsenija Čarnojevića 30, Beograd.

Cena sa popustom za studente po sastanku iznosi 1500 dinara.

Zainteresovani se mogu javiti na [email protected]

Pre ulaska u grupu, potrebno je zakazati individualni razgovor (prvi intervju) sa voditeljkama grupe.

Prvi intervju se ne naplaćuje.  

Grupa će se sastajati jednom u dve nedelje, u Beogradu, u trajanju od 3h u vreme koje će biti dogovoreno sa članovima grupe. Cena je 1500 dinara. Pre ulaska u grupu obaviće se individualni razgovor sa svakim članom grupe.

Šta je terapijska grupa

Terapijska grupa ili grupna psihoterapija usmerena je na interakciju među članovima grupe pa je zato posebno pogodna za unapređivanje socijalnih odnosa, rad na intimnosti, poverenju, samopouzdanju i slično. Grupa nam daje mogućnost da u sigurnoj sredini i atmosferi isprobamo nove načine ponašanja, pošto smo osvestili stare, da vežbamo socijalne veštine, toleranciju na različitost, da učimo da ostvarujemo duboke, intimne odnose sa drugim ljudima, da osetimo povezanost sa onima koji su imali probleme slične našim, da razvijamo osetljivost za potrebe i osećanja drugih, odgovornost za sebe i druge, da učimo da izražavamo emocije na zdrav i konstruktivan način.

Pravila grupnog rada

Grupa svojim članovima garantuje diskreciju. Poverljivost je važna jer daje slobodu članovima da na grupi iznesu teme koje su za njih duboko intimne i da na njima rade.

Dobronamernost prema sebi i drugima.

Dobrovoljnost, svaki član grupe govori ili iznosi intimne informacije o sebi onoliko koliko je njemu samom prihvatljivo.

Stizanje na vreme.

Odgovornost prema terapeutima koji vode grupu i ostalim članovima grupe.

Članovi grupe nisu tu samo da rade i unapređuju sebe, već da budu saradnici u terapiji, odnosno akteri u radovima drugih.

Kome je grupa namenjena

Grupa za lični rast i razvoj je koncipirana tako da nas podstiče da učimo o sebi kroz relacije sa drugim ljudima. Namenjena je studentskoj populaciji.

Mentalno zdravlje studenata predstavlja važan, rastući zdravstveni problem. Ovaj period može da predstavlja i određeni rizik sa mogućim dugoročnim negativnim posledicama za mentalno zdravlje studenata. Veoma je važno poznavati potencijalne faktore rizika kako bi moglo da se blagovremeno psihološki preventivno interveniše. Period studiranja smatra se jednim od osetljivijih perioda za razvoj psihičkih tegoba i poremećaja. Na uzrastu do 24. godine najveća je prevalencija psihičkih poremećaja koji se pojavljuju prvi put, a takođe se pokazalo da studenti imaju više psihičkih teškoća od opšte populacije istog uzrasta . Najčešći psihološki problemi studenata su simptomi depresivnosti i anksioznosti. Studenti su izloženi mnogim stresovima, kao što su akademski zahtevi, stvaranje stabilnijih partnerskih veza, finansijske teškoće, usklađivanje porodičnih obaveza i fakultetskih zahteva, zatim, problemi vezani za odvajanje od svoje socijalne mreže (usled preseljenja u drugi grad) koji doprinose osetljivosti na probleme prilagođavanja. Pored toga, studenti su suočeni sa akademskim obavezama koje su obično značajno veće od onih sa kojima su se suočavali u srednjoj školi.

Šta je geštalt terapija

Geštalt terapija posmatra čoveka kao funkcionalu celinu koja ima potencijal za rast i razvoj i koja je sposobna za efikasan i zadovoljavajući kontakt.

Začetnikom geštalt terapije smatra se Fric Perls (Fritz Perls) koji je objedinio zakone čiste percepcije, najpre u koncept terapije, a zatim u shvatanje ljudske egzistencije.

Polazi od pretpostavke da svaka osoba ima urođeni potencijal da živi ispunjavajući i kreativan život. Kada znamo šta i kako radimo, veća je verovatnoća da ćemo nešto promeniti u životu (naglasak je na kako umesto na zašto).

Osoba je celina i predstavlja telo, emocije, misli, osećanja i percepciju, koji su svi u međusobnom delovanju .

Akcenat se stavlja na osvešćivanje trenutnog iskustva („ovde i sada“).

Podstiče se autentični kontakt sa drugima, kreativno prilagođavanje organizma sredini, kao i svesnost o reakcijama koje se ponavljaju i navikama koje nam više nisu od koristi i koje možemo da promenimo.

Svako radi svojim ritmom, rad je individualan čak i kada se obavlja u grupi.

Najvažniji aspekt geštalt prakse jeste da se klijent oseća shvaćenim i prihvaćenim; da ga niko ne osuđuje i da ga terapeut shvata ozbiljno.

Šta je transakciona analiza

Transakciona analiza (TA), čiji je osnivač Erik Bern, jeste integrativni pravac koji se bazira na poboljšanju komunikacije i donošenju novih životnih odluka.

Erik Bern je 1957. godine održao predavanje ,,Transakciona analiza: Nova i efikasna metoda grupne terapije’’, što ukazuje na kompatibilnost ova dva modaliteta i njihovu primenu ugrupnom setingu.

TA jeste i teorija ličnosti, gde psihičku strukturu čoveka objašnjava preko modela ego stanja, a koja jesu set povezanih ponašanja, mišljenja i osećanja, tj. načini na koji ispoljavamo deo svojeličnostiuodređenom momentu.

Ona je i teorija komunikacija, koja je osnova za analizu Sistema i organizacija; teorija razvoja deteta – kroz koncept životnog skripta (scenarija), kao i teorija psihopatologije.